Elülső szárnyán nincsen fehér rajzolati elem, hátulsó szárnyának fonákján a sejt végén ezüstösfehér, c-betűhöz hasonló minta van, amely ritka esetekben g, i, f, vagy o alakot is ölthet. Alapszíne rókavörös, a foltok barnásvörösek vagy barnásfeketék, főként a szegély, ahol az alapszín foltjai olykor sárga árnyalatúak. A fonák rajzolatának erőssége és színe két fő alakra oszlik, 1) a tőtér feketésbarna, a szegélytér pedig fahéjszínű és 2) az egész fonák vörösesbarna, a külső tér tarkább. Mindkét alakon a sejt előtt szürke árnyalatú, zegzugos, halvány sáv választja el a belső sötét és a külső világos teret.
Változékonyság: a fonák rajzolatának erőssége szerint két fő alakot különböztethetünk meg.
Védettség: természetvédelmi értéke 5000 Ft.
Méret: az első nemzedék 40-46 mm, a második 44-50 mm.
Repülési idő: május végétől novemberig három nemzedéke repül, majd áttelelés után akár feburárban is megjelenhet és egészen májusig repülhet.
Általános elterjedés: palearktikus faj, Európában szinte mindenütt előfordul.
Magyarországi elterjedés: mindenütt megtalálható, gyakori.
A hernyó vörösesbarna, első öt szelvénye fent rozsdasárga, hátrább fehér, áltüskéi rozsdasárgák vagy fehérek, madárürülékre emlékeztet.
Tápnövény(ek): felfutó komló (Humulus lupulus), csalán-fajok (Urtica spp.), szeder-fajok (Rubus spp.), szil-fajok (Ulmus spp.), mogyoró-fajok (Corylus spp.), ribiszke-fajok (Ribes spp.), fűz-fajok (Salix spp.).